Stiga Air Scooter
119,00 €
New
The Stiga Air Scooter is manufactured in Sweden and the frame is made of steel.
The Stiga Air Scooter has a diameter of 12 Inch Rubber wheels, high quality ABEC 7 bearings & latest technology for comfort and quick sliding.
The Stiga Air Scooter skateboard features Height adjustable steering wheel from 77-90cm.
The Stiga Air Scooter skateboard is perfect for children aged 7+ years enabling them to ride with comfort and flexibility.
The Stiga Air Scooter skateboard is in Full Colour Box gift packaging & accompanied by an instruction manual.
| Colour : | Black |
| Age : | 7+ years |
| Maximum Weight : | 75 kilos |
| Gross/Net Weight : | 5/4,6 kilos |
| Packing : | 72x30x40cm |
| Dimensions : | 105x45x90cm |
| Warranty : | 1 year |
| Wheels : | 12 Inch Rubber wheels |
| Package : | Full colour box |
| Steering wheel : | Adjustable in height from 77-90cm |
| Ball bearing : | ΑΒΕC 7 |
| Parking : | With support |
| Frame : | Steel |
| Brakes : | 2 Front-Back |
