Hudora Longboard Cruise Star Green
115,00 €
69,00 €
New
The Hudora Big Longboard Cruise Star is manufactured in Germany and the frame is made of fiber-reinforced compund deck durable and highly flexible.
The Hudora Longboard Cruise Star has wheels with 70mm diameter PUC with excellent quality ABEC 7 Chrome bearings & latest technology for comfort and quick sliding.
The Hudora Longboard Cruise Star is perfect for children aged 7 years enabling them to travel with comfort and flexibility.
| Age : | 7+ years |
| Maximum Weight : | 100 kilos |
| Packing : | 93x25,4x13cm |
| Dimensions : | 91,4x24,1x11,5cm |
| Warranty : | 1 year |
| Wheels : | 70mm |
| Package : | In a box |
| Ball bearing : | ΑΒΕC 7 |
| Frame : | Board made of fiber-reinforced higly flexible |
| Surface : | With 2 display surfaces |
| Wheel surface : | 70x51cm |
| Frame thickness : | 24cm |
| Net weight : | 3,3 kilos |
