Stiga Snowracer ICONIC Gray
New
The Stiga Snowracer ICONIC Gray is manufactured from the Swedish company STIGA and the frame is made of aluminum-steel frame-Carbon.
The Stiga Snowracer ICONIC Gray has on the side 2 Snowslides of 88cm each and 1 front Snowslide of 48cm for comfort and quick sliding in the snow.
The Stiga Snowracer ICONIC Gray features a steering wheel with shock absorber for comfortable driving even in upright from the rider.In the front snowslide there is a mechanism to be easily moved in the snow without having it on carry.
The Stiga Snowracer ICONIC Gray is perfect for children and adults aged 8+ years enabling them to travel with comfort and flexibility in any snowy surfaces.
The Stiga Snowracer ICONIC Gray is in Full Colour Box gift packaging & accompanied by an instruction manual.
| Colour : | Grey/Black |
| Seat : | 49cm |
| Age : | 5+ years |
| Maximum Weight : | 80 kilos |
| Gross/Net Weight : | 6/5,5 kilos |
| Packing : | 75x20x43 cm |
| Dimensions : | 120x51x49 cm |
| Warranty : | 1 year |
| Package : | Full colour box |
| Frame : | Αluminium-Steel-Carbon frame |
| Brakes : | 24 cm |
