Mclaren 720 S Painting Purple with 2.4G R/C under License
New
The Mclaren 720 S is the original Mclaren with the original signs and it has RUBBER wheels,Radio system and Suspension!!!
The Mclaren 720 S is Luxury Edition because it has rear wheels suspension,Leather seat and R/C with Bluetooth 2.4G with option of 6 speeds (3 forward & 3 reverse).
The Mclaren 720 S produced after approval of Mclaren is ideal for children from the age 1-8 years enabling them to experience the joy of driving.
The Mclaren 720 S turns on with button and a realistic engine sound can be heard and it has input for MP3 & USB.
The Mclaren 720 S has 12Volt rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the child and it has digital battery indicator built in to the dashboard.
The Mclaren 720 S has a gear lever with button for option to select Slow-medium-fast for forward or reverse,with speed 5-8 Km/hr. & for kids safety there are seat belts.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.
The Mclaren 720 S is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12 Volt,7 AH |
| Gear box : | 2x45 Watt |
| Speed : | 5-8 Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 25cm |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Dashboard switches : | Volume Controller, Slow-fast Speed Selection |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Seat : | 1-one-seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 40 kilos |
| Gross/Net Weight : | 25/22 kilos |
| Packing : | 135x72x40cm |
| Dimensions : | 131x77x50cm |
| Warranty : | 2 Years |
| Doors : | 2 Opening |
