4x4 Mercedes-Benz Tup 540K Painting Black with 2.4G R/C under License
New
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K is the original Mercedes-Benz with the original signs of Mercedes-Benz and it has RUBBER wheels!!!
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K produced after approval of Mercedes-Benz is ideal for children from the age 1-8 years enabling them to experience the joy of driving.
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K turns on with a button and a realistic engine sound can be heard.
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K has 12Volt rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the child.
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K has a gear lever for forward or reverse,with speed 5-8 Km/hr.
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K has digital battery indicator built in to the dashboard and seat belt.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.
The 4x4 Mercedes-Benz Typ 540K is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12Volt,10 Ah |
| Gear box : | 4x45 Watt |
| Speed : | 5-8 Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Dashboard switches : | Volume Controller, Slow-fast Speed Selection |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Colour : | Spray Painting Black |
| Seat : | 1-Leather seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 100 kilos |
| Gross/Net Weight : | 27/20 kilos |
| Packing : | 130x59x37 cm |
| Dimensions : | 138x59x57 cm |
| Warranty : | 2 Years |
| Wheel diameter : | 25cm |
