24Volt Can Am Maverick 4x4 Painting Red under License
New
Avaliable from 16-02-2026 !!!
With 4x200 Watt & removable battery !!!
The 24Volt Can Am Maverick 4x4 is the original Can Am with the original signs of Can Am and it comes with 4 powerful motors with 200 Watt each and it has RUBBER wheels & MP4 Touch Screen !!
The 24Volt Can Am Maverick 4x4 it has 4x200 Watt motors with 12.000 RPM, Rubber wheel for better way of driving,front-rear wheels suspension,removable Leather seat and R/C with Bluetooth 2.4G with option of 6 speeds (3 forward & 3 reverse).
The 24Volt Can Am Maverick 4x4 turns on with a button and a realistic engine sound can be heard and it has MP4 Touch Screen.
The 24Volt Can Am Maverick 4x4 is 24Volt version with 24Volt charger and it has 24Volt,7Ah rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the child.
The 24Volt Can Am Maverick 4x4 has a gear lever for forward or reverse,with speed 3-12 Km/hr.For kids safety there are seat belts.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.The 2.4G R/C has option to select Slow-medium-fast for forward or reverse.
The 24Volt Can AmMaverick 4x4 is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 24 Volt,7 AH |
| Gear box : | 4x200 Watt with 12.000 RPM |
| Speed : | 3-12 Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 37 cm |
| Dasboard device : | ΜΡ4 Touch Screen |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Colour : | Spray Painting Red |
| Seat : | 2 Leather seats |
| Age : | 1-10 years |
| Maximum Weight : | 60 kilos |
| Gross/Net Weight : | 42/36 kilos |
| Packing : | 145x77x51 cm |
| Dimensions : | 145x80x85 cm |
| Warranty : | 2 Years |
