24Volt Can Am Maverick Red under License
New
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 is the original CAN-AM Maverick with the original signs of CAN-AM and it comes with 4 powerful motors with 200 Watt each and it has RUBBER wheels & MP4 Touch Screen !!
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 it is with Spray Painting color RS Version and it has 4x200 Watt motors with Rubber wheel for better way of driving,rear wheels suspension,removable Leather seat and R/C with Bluetooth 2.4G with option of 6 speeds (3 forward & 3 reverse).
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 turns on with a button and a realistic engine sound can be heard and it has MP4 Touch Screen.
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 is 24Volt version with 24Volt charger and it has 24Volt,7Ah rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the child.
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 has a gear lever for forward or reverse,with speed 5-13 Km/hr.For kids safety there is 5 points seat belt.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.The 2.4G R/C has option to select Slow-medium-fast for forward or reverse.
The 24Volt CAN-AM Maverick 4x4 is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 24 Volt,7 AH |
| Gear box : | 800 Watt with 4x200 Watt |
| Speed : | 5-13 Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 30 cm |
| Dasboard device : | ΜΡ4 Touch Screen |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Colour : | Red |
| Seat : | Leather seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 40 kilos |
| Gross/Net Weight : | 23/19 kilos |
| Packing : | 118x62x33 cm |
| Dimensions : | 108x74x64 cm |
| Warranty : | 2 Years |
