Audi RS E-TRON GT Painting Black with 2.4G R/C under License
New
AVALIABLE FOR DELIVERY FROM 15-12-2022 !!!
The 4x4 Audi RS E-TRON GT is the original Audi with the original signs of Audi and it has 4 gear boxes 4WD,1 in each Rubber wheel !!!
The 4x4 Audi RS E-TRON GT is Luxury Edition because it has rear wheels suspension,Leather seat and R/C with Bluetooth 2.4G with option of 6 speeds (3 forward & 3 reverse).
The 4x4 Audi RS E-TRON GT produced after approval of Audi is ideal for children from the age 3-8 years enabling them to experience the joy of driving.
The 4x4 Audi RS E-TRON GT turns on with button and a realistic engine sound can be heard and it has input for MP3 & Radio system.
The 4x4 Audi RS E-TRON GT has 12Volt rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the child and it has digital battery indicator built in to the dashboard.
The 4x4 Audi RS E-TRON GT has a gear lever with button for option to select Slow-fast for forward or reverse,with speed 5-8 Km/hr. & for kids safety there are seat belts.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.
The 4x4 Audi RS E-TRON GT is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12 Volt,7 AH |
| Gear box : | 4x30 Watt |
| Speed : | 5-8 Km/h |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 22cm |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Dashboard switches : | Volume Controller, Slow-fast Speed Selection |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Dashboard : | Radio system & USB |
| Colour : | Sray Painting Βlack |
| Seat : | 1-Leather seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 30 Kilos |
| Gross/Net Weight : | 15/12 kilos |
| Packing : | 105x55x26 cm |
| Dimensions : | 103x58x41 cm |
| Warranty : | 2 Years |
