24Volt Audi R8 Spyder Painting Red XXL under License with 2.4G R/C
New
New edition XXL with dimensions 175x108x75 cm !!!
With 1x200Watt Brushless motor & air wheels !!!
Avaliable from 15-05-2026 !!!
The 24Volt Audi R8 Spyder is the original AUDI and it has adjustable Leather seats and Air wheels !!!
The 24Volt Audi R8 Spyder is Luxury Edition because it has MP4 Touch Screen,Spray painting red color,footpads,car cover,air wheels,adjustable Leather seats,removable battery box,front open trunk,brake pedal with rear disk brank & hand brake.
The 24Volt Audi R8 Spyder produced after approval of AUDI is ideal for children from the age 6+ years and for adults enabling them to experience the joy of driving.
The 24Volt Audi R8 Spyder turns on with button and a realistic engine sound can be heard and it has MP4 Touch screen with input for USB.
The 24Volt Audi R8 Spyder has 1x24Volt,14Ah rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the user and it has digital battery indicator built in to the dashboard.
The 24Volt Audi R8 Spyder has a gear lever with button for option to select Slow-fast for forward or reverse,with speed 6-15 Km/hr. & for safety there are seat belts.
The 24Volt Audi R8 Spyder is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 24 Volt,14 AH |
| Gear box : | 1x200 Watt Brushless motor |
| Speed : | 6-15 Km/h |
| Speeds : | 4 (2 front & 2 rear ) |
| Wheel Diameter : | 30 cm Air wheels 12 Inches |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Dashboard switches : | ΜP4 Touch Screen |
| Steering wheel buttons : | Κόρνα,Ήχοι |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Suspension : | Front & rear |
| Colour : | Spray Panting Red |
| Seat : | Adjustable leather seats |
| Age : | 6+ years |
| Maximum Weight : | 100 κιλά |
| Gross/Net Weight : | 78/73 kilos |
| Packing : | 176x97x54 cm |
| Dimensions : | 175x108x75cm |
| Warranty : | 2 Years |
| Steering wheel : | Adjustable |
| Brakes : | Brake pedal & hand brake |
| Brakes : | Disk brake in rear wheels |
