Mercedes-Benz SLS AMG Painting Black with 2.4G R/C under License
New
The Mercedes-Benz SLS AMG is the original Mercedes-Benz with the original signs of Mercedes-Benz and it has RUBBER wheels!!!
The Mercedes-Benz SLS AMG produced after approval of Mercedes-Benz is ideal for children from the age 1-8 years enabling them to experience the joy of driving.
The Mercedes-Benz SLS AMG turns on with a button and a realistic engine sound can be heard.
The Mercedes-Benz SLS AMG has 12Volt rechargeable battery that lasts 2-2,5 hours depending on the weight and way of use of the child.
The Mercedes-Benz SLS AMG has a gear lever with button for option to select Slow-medium-fast for forward or reverse,with speed 5-7 Km/hr.
The Mercedes-Benz SLS AMG has digital battery indicator built in to the dashboard and seat belt.
The 2.4G R/C is designed with a unique frequency for each car and the 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.
The Mercedes-Benz SLS AMG is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12 Volt,14 AH |
| Gear box : | 2x35 Watt |
| Speed : | 5-7Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Dashboard switches : | Volume Controller, Slow-fast Speed Selection |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Seat : | 1-one-seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 50 kilos |
| Gross/Net Weight : | 26/20 kilos |
| Packing : | 126x60x34cm |
| Dimensions : | 128x72x53cm |
| Warranty : | 1 year |
| Wheel diameter : | 24cm |
