Mini Cooper S with 2.4G R/C under License
New
The Mini Cooper S is the original MINI with the original signs of MINI !!!
The Mini Cooper S produced after approval of MINI is ideal for children from the age 3-8 years enabling them to experience the joy of driving.
The Mini Cooper S turns on with button and a realistic engine sound can be heard and it has input for MP3.
The Mini Cooper S has 12Volt rechargeable battery that lasts 2-2,5 hours depending on the weight and way of use of the child and it has digital battery indicator built in to the dashboard.
The Mini Cooper S has a gear lever with button for option to select Slow-fast for forward or reverse,with speed 5-7 Km/hr. & for kids safety there are seat belts.
The 4-way Remote Control (forward-reverse-right-left) enables the parents to drive the car with safety.
The Mini Cooper S is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12 Volt,8 AH |
| Gear box : | 2x35 Watt |
| Speed : | 5-7Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 25cm |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Steering wheel buttons : | Horn,music |
| Colour : | White |
| Seat : | 1-one-seat |
| Age : | 1-8 years |
| Maximum Weight : | 30 kilos |
| Gross/Net Weight : | 23/20 kilos |
| Packing : | 111x60x34cm |
| Dimensions : | 110x62x51cm |
| Warranty : | 2 Years |
