Nissan GTR Black with 2.4G R/C under License
249,00 €
New
| Transmitter : | 4 directions |
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 12 Volt,10 AH |
| Gear box : | 2x45 Watt |
| Speed : | 5-7Km/hr |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 23cm |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Dashboard switches : | Volume Controller, Slow-fast Speed Selection |
| Seat : | 1-one-seat |
| Maximum Weight : | 40 kilos |
| Packing : | 120x60x37cm |
| Dimensions : | 119x75x52cm |
| Warranty : | 2 Years |
www.cars4kids.gr covers all electric vehicles as follows:
1)2 YEARS from the purchase day the electric placket ( motherboard ) of the electric vehicle.
2) 1 YEAR from purchase day are covered: the drive motor, the 4 wheels, the gearboxes, the Slow / Fast selection switches, the ON / OFF switches and various switches depending on the model.
3)2 months from purchase date guarantee of smooth operation on battery, charger & remote control.
4)FREE work on any repairs by a graduate engineer
5) FREE assembly on all vehicles
www.cars4kids.gr covers ALL of its customers after the warranty expires:
1) With genuine spare parts for each model such as: drive plate, drive motor, wheels, batteries. Switches, gear levers, mirrors, low cost ALL
2) FREE work at the headquarters of Cars4kids in any repair needed by a graduate engineer
3) Immediate service after telephone consultation
4) Ability to service online via Viber, Skype, Messenger
