24Volt Lamborghini Aventador SV White XXL under Licence
New
New edition XXL with dimensions 176x108x63 cm !!!
With 1x200Watt Brushless motor & air wheels !!!
Avaliable from 15-05-2026 !!!
The 24Volt Lamborghini Aventador SV is the original Lamborghini and it has adjustable Leather seats and Air wheels !!!
The 24Volt Lamborghini Aventador SV is Luxury Edition because it has MP4 Touch Screen,footpads,car cover,air wheels,adjustable Leather seats,removable battery box,front open trunk,brake pedal with rear disk brank & hand brake.
The 24Volt Lamborghini Aventador SV produced after approval of Lamborghini is ideal for children from the age 6+ years and for adults enabling them to experience the joy of driving.
The 24Volt Lamborghini Aventador SV turns on with button and a realistic engine sound can be heard and it has MP4 Touch screen with input for USB.
The 24Volt Lamborghini Aventador SV has 1x24Volt,14Ah rechargeable battery that lasts 1-2 hours depending on the weight and way of use of the user and it has digital battery indicator built in to the dashboard.
The 24Volt Lamborghini Aventador SV has a gear lever with button for option to select Slow-fast for forward or reverse,with speed 6-15 Km/hr. & for safety there are seat belts.
The 24Volt Lamborghini Aventador SV is very easy to assemble,accompanied by an instruction manual.
| Charger : | 100-240 Volt |
| Battery : | 24 Volt,14 AH |
| Gear box : | 1x200 Watt Brushless motor |
| Speed : | 6-15 Km/h |
| Speeds : | 6 (3 for front & 3 for reverse) |
| Wheel Diameter : | 30 cm Air wheels |
| Dasboard device : | Digital Battery Indicator |
| MP3 : | Reception |
| Front lights : | LED |
| Rear lights : | LED |
| Dashboard switches : | ΜP4 Touch Screen |
| Dashboard : | With LED lights on the dial |
| Colour : | White |
| Seat : | 2 adjustable Leather seats |
| Age : | 6+ years |
| Maximum Weight : | 100 Kilos |
| Gross/Net Weight : | 79/73 kilos |
| Packing : | 173x97x52 cm |
| Dimensions : | 176x108x63 cm |
| Warranty : | 2 Years |
| Doors : | Scissor doors |
| Steering wheel : | Adjustable |
| Brakes : | Brake pedal & hand brake |
| Brakes : | Δισκόφρενο στους πίσω τροχούς |
